Domowy Hammam

Hammam , czyli publiczna łaźnia, to miejsce, które należy odwiedzić, jeśli naprawdę chce się poznać zwyczaje mieszkańców miast Północnej Afryki i Bliskiego Wschodu. Dokonują oni tam zabiegów dokładnego oczyszczania ciała, jednocześnie oddając się rozmowom z towarzyszami. Mycie jest prawdziwym rytuałem, gdyż w Islamie czystość cielesna i duchowa zbliża do boskości. Rytuał ten nie tylko oczyszcza ciało, ale też wpływa kojąco na duszę. Atmosfery panującej w publicznym hammamie nie można odtworzyć w domowej łazience, lecz same zabiegi pielęgnacyjne można powtórzyć pod prysznicem lub w wannie. Aby wprowadzić nastrój relaksu, można użyć kadzideł, wonnych olejków, świec oraz puścić delikatną muzykę... W takim otoczeniu miło będzie się oddać pielęgnacyjnym czynnościom.

Hammam tworzy kilka izb, które odwiedza się według określonej, nieprzypadkowej kolejności. Te izby to: gorąca, pośrednia i chłodna. Zabiegi wykonywane w kolejnych izbach wynikają z siebie, dlatego też przynoszą ciału największe korzyści. Na początku odwiedza się część przeznaczoną na saunę, aby toksyny mogły się łatwiej wydalić przez otwarte pory skórne. Tak zmiękczona skóra łatwo poddaje się dalszemu oczyszczaniu. Jeśli nie mamy sauny, w domu możemy polewać ciało ciepłą wodą, aby zwilżyć skórę przed kolejnymi zabiegami. Do oczyszczania skóry w hammamie używana jest m.in. naturalna glinka Rhassoul, która bardzo dobrze pochłania wszelkie zanieczyszczenia, jak brud czy nadmiar sebum. W krajach orientu używa się jej do mycia włosów, całego ciała, do golenia, czy jako maseczkę (właściwości glinki można poznać, stosując m.in. oryginalną Maseczkę z glinką Rhassoul, oferowaną przez Royal Alepp).

Zamiast glinki do oczyszczania ciała można tez użyć Savon Noir, czyli czarnego mydła peelingującego o konsystencji podobnej do pasty. Jest ono całkowicie naturalne, składa się głównie z miazgi z czarnych oliwek połączonej z olejkiem. Savon Noir rozprowadza się na zwilżonej skórze, na której staje się kremową masą. Czarne mydło działa jak peeling enzymatyczny - złuszcza martwy naskórek oraz pobudza krążenie krwi. Ciało po nim jest dokładnie oczyszczone i nawilżone, co jest ważne przed kolejnymi etapami pielęgnacji. W Polsce Savon Noir oferuje m.in. sklep Helfy.

W krajach arabskich powszechnie używa się także charakterystycznych, oliwkowo-laurowych mydeł o pięknym, zielonym wnętrzu. Za najlepsze mydła na świecie uważa się mydła wyrabiane ręcznie w Aleppo. Nie wysuszają one skóry dzięki wysokiej zawartości oleju laurowego i oliwy z oliwek. Skóra po nich jest nawilżona, dlatego mydła oliwkowo-laurowe są doskonałą bazą do zabiegów w hammamie. Co istotne, mydła są bezpieczne dla każdego typu skóry, także tej bardzo wrażliwej - alergicznej i dziecięcej. Dzięki regularnemu stosowaniu tego mydła podrażnienia i skaleczenia goją się, znikają też pryszcze i uporczywy trądzik. Prawdziwe mydła z Aleppo można zakupić w Polsce od Royal Alepp. Bez względu na to, czy do oczyszczenia wybraliśmy glinkę czy mydło, dobrze jest pozostawić je na skórze przez kilka minut, by zmiękczyły naskórek. To ważne dla uniknięcia podrażnień podczas masażu, który jest następnym etapem zabiegów w arabskiej łaźni.

Masaż tradycyjnie wykonuje się na mokro szorstką rękawicą Kessa. Można ją stosować zarówno podczas kąpieli, jak i pod prysznicem. Bardzo dobrze wpłynie na ciało automasaż - okrężne ruchy powinno się kierować od kończyn w stronę serca. Na szczególną uwagę zasługują miejsca, w których widoczny jest cellulit lub stwardnienia skórne. Masaż Kessą dopełnia działanie nałożonych wcześniej kosmetyków, dlatego dobrze zawsze dobrze jest łączyć stosowanie tego akcesorium z kosmetykiem zmiękczającym i oczyszczającym skórę. Dzięki masażowi Kessą krążenie krwi zostaje pobudzone i dotleniane są naczynia włosowate. Ponieważ ze skóry usunięte są wszelkie zanieczyszczenia, kolejne kosmetyki będą się łatwiej wchłaniać, a przez to lepiej działać.

Oczyszczona i osuszona ręcznikiem skóra najlepiej przyjmuje składniki odżywcze - to najlepszy moment na użycie kosmetyków. W krajach arabskich szczególnie cenione są wonne, roślinne olejki z kwiatów, ziół i owoców. Tradycja olejowania kultywowana jest od wieków - kobiety używają ich do namaszczania całego ciała i włosów, dlatego słyną z gładkiej skóry i lśniących, niezwykle mocnych włosów. Niezwykłym doznaniem jest nawilżanie ciała olejkiem jaśminowym, różanym czy sandałowym... Skóra pozostaje gładka przez bardzo długi czas, a zapach utrzymuje się przez kilka godzin.

Ostatnim miejscem, które odwiedza się w hammamie, jest izba chłodna, w której przywraca się ciału właściwą termikę. W chłodniejszym pomieszczeniu można oddać się relaksowi: drzemce lub towarzyskiej rozmowie przy herbacie. Także w domu warto na chwilę wyciszyć się po zabiegach, aby organizm odpoczął zanim wróci do normalnego funkcjonowania i kosmetyki mogły dobrze się wchłonąć. Oddając się pielęgnacji w naszym domowym hammamie, będziemy wyjątkowo zrelaksowani i zapomnimy o niepokojach kumulowanych w ciągu dnia.

Newsletter(wpisz adres e-mail)